Ese mbi futbollin: Heronjtë dhe Lista e Fituesve të Kupës së Botës

Ese mbi futbollinEse mbi futbollin: - Futbolli është një nga lojërat më të njohura në të gjithë botën. Sot Team GuideToExam po harton disa ese mbi futbollin për studentët. Që në fillim, ne duam të bëjmë të qartë se këto ese mund të përdoren gjithashtu për të shkruar një artikull mbi futbollin ose një ese mbi nevojën për lojëra dhe sporte.

Pa asnjë vonesë

LETË LËVIZJET

Imazhi i esesë mbi futbollin

50 fjalë ese mbi futbollin

Futbolli është një lojë e njohur në natyrë që luhet në të gjithë botën. Një lojë normale futbolli zgjat 90 minuta dhe ndahet në dy pjesë. Çdo pjesë ka 45 minuta kohë.

Një ekip futbolli i përbërë nga 11 lojtarë. Kjo lojë është shumë e njohur pasi çdo minutë e lojës është plot emocione dhe emocione. Autoriteti më i lartë i futbollit botëror është FIFA. Të luash futboll e bën një njeri në formë dhe të shëndetshëm.

100 fjalë ese mbi futbollin

Një nga lojërat më të njohura në natyrë është futbolli. Është një lojë 90 minutash plot emocione dhe emocione. Shikuesi gëzon deri në minutën e fundit të lojës.

Futbolli është një lojë që na bën të aftë dhe të shëndetshëm dhe gjithashtu na mëson vlerën e punës në grup. Pa punë ekipore, një lojë futbolli nuk mund të fitohet kurrë.

Origjinaliteti i futbollit mund të gjurmohet deri në qytetërimin grek. Por loja moderne e futbollit e ka origjinën në Angli. Aktualisht futbolli luhet në të gjithë botën.

Turneu më prestigjioz i futbollit është FIFA World Club i cili mbahet në intervale katërvjeçare. India nuk ka bërë aq shumë në futboll deri më tani. Por gradualisht lojtarët indianë shihen duke u përmirësuar në këtë lojë.

200 fjalë ese mbi futbollin

Futbolli është një lojë në natyrë. Kjo lojë u luajt për herë të parë në Angli në vitin 1863. Në shekullin e 21, vende të ndryshme si Gjermania, Irlanda, Spanja, Holanda dhe Franca e luanin këtë lojë.

FIFA (1904) është organi më i lartë drejtues i futbollit, i cili zhvilloi një garë ndërkombëtare midis kombësive. Luhet në fusha 120 jardësh të gjata dhe 80 jardësh të gjera me një top prej lëkure. Në çdo anë të këndit të lojërave, ka dy shtylla njëzet metra larg njëra-tjetrës.

Ka një portier në secilën anë dhe janë dy mbrojtës, tre gjysmëmbrojtës dhe pesë sulmues në secilën anë. Loja luhet ndërmjet dy skuadrave me njëmbëdhjetë lojtarë në secilën anë dhe drejtohet nga një arbitër. Me fryrjen e bilbilit, loja fillon.

I shkurtër Ese mbi futbollin

Secila skuadër përpiqet të kalojë topin përmes dy golave ​​të palës së kundërt dhe kundërshtari përpiqet të mbrohet. Portieri është në vigjilencë të rreptë ndaj shtyllave që pengojnë topin të kalojë nëpër shtylla.

Skuadra që shënon më shumë fiton lojën. Nëse të dyja skuadrat shënojnë një numër të barabartë golash ose nuk shënojnë gol gjatë kohës së caktuar, atëherë ai shpallet i barazuar.

Loja zakonisht luhet për nëntëdhjetë minuta me një interval prej pesë deri në dhjetë minuta. Palët ndryshojnë anët pas intervalit. Ka disa rregulla të vendosura të kësaj loje si- asnjë lojtar nuk lejohet të prekë topin me duar ose të sulmojë njëri-tjetrin.

Ana pozitive e kësaj loje është se i bën lojtarët të fortë, aktivë, të shpejtë dhe të bindur. Futbolli është me të vërtetë një nga lojërat emocionuese dhe më emocionuese.

Imazhi i esesë së gjatë mbi futbollin

Ese e gjatë mbi futbollin

Prezantimi: - Futbolli është një nga sportet më të njohura që luhet pothuajse në çdo cep të botës. Një ekip futbolli i përbërë nga 11 lojtarë luan për 90 minuta për rezultatin. Kjo lojë quhet edhe futboll.

Historia e futbollit: - Nuk ka asnjë histori të provuar të futbollit. Por thuhet se një lojë që i ngjan shumë futbollit luhej në Greqi dhe disa pjesë të Evropës në kohët e lashta.

Por futbolli modern është zhvilluar ose edukuar në Angli. Në 1789 u krijua klubi i parë i futbollit në Angli. Meqenëse loja po fiton popullaritet dita ditës. Tani futbolli konsiderohet si një nga lojërat më të njohura në natyrë në botë.

Rregullat e Futbollit: - Futbolli luhet duke ndjekur disa rregulla dhe rregullore. Para së gjithash, një ekip futbolli duhet të përbëhet nga një numër maksimal prej 11 lojtarësh.

Ekziston një portier që mund ta prekë topin me dorë, por 10 lojtarët e tjerë mund të përdorin vetëm këmbët, kokën ose gjoksin për të lëvizur topin. Në përgjithësi, një lojë futbolli luhet për 90 minuta që ndahet në dy pjesë, secila pjesë ka 45 minuta kohë.

Por kur rezultati mbetet i njëjtë në 90 minutat e caktuara, shtohen 30 minuta shtesë për të nxjerrë rezultatin. Kështu loja mund të zgjatet në 120 minuta në këtë rast.

Njëkohësisht kur rezultati mbetet i njëjtë edhe për 120 minuta, gjyqtari mund të vendosë të kryejë një penallti. Arbitri dhe dy linjatorët kontrollojnë lojën dhe japin goditje të lira ose penallti për skuadrën kundërshtare nëse ndonjë lojtar bën faull gjatë lojës.

Përfitimet e të luajturit futboll: - Futbolli është një lojë që pëlqehet nga të gjithë sepse ka shumë përfitime. Futbolli është një sport në natyrë. Të luash futboll e bën një mashkull në formë dhe të shëndetshëm, sepse kur luajmë futboll, muskujt tanë forcohen, gjithashtu djeg yndyrnat tona.

Përveç kësaj, futbolli është një sport që na mëson vlerën e bashkëpunimit dhe punës në grup. Në kohën e tanishme, një person mund të arrijë shumë emër dhe famë duke luajtur futboll.

Konkluzioni: - Futbolli po fiton popullaritet dita ditës. Kjo lojë është gjithashtu e njohur në Indi. Por megjithatë, kombet amerikane dhe evropiane janë shumë të zhvilluara në këtë sport në krahasim me Indinë.

India nuk ka konkurruar në Kupën e Botës FIFA deri më tani, por kohët e fundit vërehet shumë zhvillim në futbollin indian.